למה הם שובתים?

אוהלים ברוטשילד, רופאים מתפטרים, סטודנטים מפגינים ומדינה שלמה בבלאגן. מבולבלים? גם אנחנו. אז מה קרה בעצם שגרם למדינה שלמה לצאת בהפגנות?

מערכת אתר שיפ | יום שבת, 13:41 06.08.2011


 

2011 תיזכר לעד כשנת ההפגנות אבל קשה להצביע על מה בדיוק מפגינים.

כל יום בחדשות אנחנו שומעים על ארגון חדש ששובת ולא מבינים למה דווקא עכשיו.

אז למה באמת?

הכל התחיל בקבוצת צעירים שמאסה בעצם ביוקר המחיה. הם עובדים שעות על גבי שעות אבל לא מצליחים לקנות בית או אפילו לגמור את החודש. במשך שנים עלו המחירים בישראל על כל המוצרים אבל המשכורת לא גדלה בהתאם ולכן דברים שיכלנו לרכוש לפני כמה שנים היום כבר אי אפשר.

 

 


דפני ליף, ממארגנות המחאה                                                           דפני לי, ממנהיגות המאבק(מתוך דף הפייסבוק של דפני לי)

 

אותה קבוצת צעירים החליטה שנמאס לה והיא יוצאת להקים אוהלים בשדרות רוטשילד. למה דווקא אוהלים? כדי לסמן לעם שזה הבית היחיד שהם יכולים להרשות לעצמם. בניגוד לניסיונות קודמים הפעם המחאה הזאת הצליחה לתפוס ומדינה שלמה הבינה שאי אפשר יותר לחיות ככה, בירושלים, חיפה ועוד מקומות בארץ קמו אוהלים וחיזקו את המחאה הזו.

בעקבות כך עוד אנשים החליטו שהם מוחים על דברים שמפריעים להם ועלו על "גל האוהלים".

מי למשל?

- הרופאים שעובדים שעות מטורפות בשביל משכורת מינימום, התחילו בשביתה עוד לפני מחאת האוהלים אבל רק לאחריה העניין תפס ציבורית.

- מחאת העגלות- הורים לילדים קטנים שנמאס להם לשלם על מוצרים לתינוקות כמו חיתולים ואוכל מחירים מופרזים יצאו לרחובות עם עגלות התינוקות וצעדו.

- מחאת הדלק- אלפי אנשים מפגינים על המיסים שהממשלה מטילה על הדלק

וכמובן שיש עוד הרבה מחאות שהצטרפו.

הדבר יצר תקדים במדינת ישראל, עם שכינו אותו עצלן, שיתלונן על דברים אבל לא יעשה כלום, בעצם עכשיו קם ולא מוותר, לא מוכן לשתוק על שנים של הרגשת קיפוח.

מה באמת יישאר מכל זה?

מוקדם לקבוע אבל אפשר לומר ששום דבר לא יחזור להיות כמה שהיה, כבר עכשיו ראש הממשלה בנימין נתניהו מבין שחייבים לבצע שינויים ושמעמד הביניים (אותם אנשים שהם לא עשירים אך לא עניים) במדינה קורס תחת הנטל, גם מממן את העשירים וגם את העניים.